Афіцыйны сайт
28 мая 2019

IV епархіяльны конкурс духоўнай паэзіі "Ангельскі глас" адбыўся ў прыходзе храма святых раўнаапостальных Мефодзія і Кірыла

26 мая ў прыходзе храма святых раўнаапостальных Мефодзія і Кірыла, настаўнікаў Славенскіх, г. Ваўкавыска адбыўся IV епархіяльны конкурс духоўнай паэзіі “Ангельскі глас”, які сабраў каля 60 удзельнікаў розных узростаў — ад самых маленькіх чытачоў да ўжо дарослых юнакоў і дзяўчат з розных месцаў не толькі Гродзенскай, але і Мінскай абласцей.
 
Творы, якія выконвалі ўдзельнікі конкурсу, аб’яднаны адной тэматыкай — праслаўленне праваслаўя ў творах як класікаў рускай і беларускай літаратуры, так і малавядомых аўтараў.

Прыемна адзначыць, что ацэньвала выступаючых міжнароднае журы, у склад якога ўвайшлі пратаіерэй Павел Сцерлінгаў, вікарны свяціцель прыхода Святой Троіцы ў г. Хайнаўка (Рэспубліка Польша), старшыня Інстытута праваслаўнай культуры ў г. Хайнаўка, намеснік фестывалю царкоўнай музыкі “Хайнаўскія дні царкоўнай музыкі”, а таксама Алег Бембель, беларускі філосаф, паэт, публіцыст, вядомы як аўтар выдання ў Лондане работы “Роднае слова і маральна-эстэтычны прагрэс” (1985 г.) і клірык Свята-Пакроўскага сабора г. Гродна Павел Каспяровіч.

Зразумела, што галоўная задача конкурсу — вызначыць тых, хто змог як мага лепш перадаць  ідэі і пачуцці аўтараў твораў і данесці іх да слухачоў. Таму па рашэнні кампетэнтнага журы былі вызначаны пераможцы ў кожнай узроставай групе, а ўсе ўдзельнікі ўзнагароджаны прызамі і дыпломамі.









































Они стали призерами конкурса «Ангельский глас»

1-я возрастная группа: дети до 6 лет

1 место — Скок София — приход святых равноапостольных Мефодия и Кирилла, учителей Словенских, г. Волковыск;
 
2 место — Ефименко Василиса — приход церкви Покрова Пресвятой Богородицы, г. Дзержинск;

3 место — Абельчук Арина — приход храма Богоявления, г. Щучин.

2-я возрастная группа: ученики начальных классов общеобразовательных школ

1 место — Букляревич Матвей — приход святых равноапостольных Мефодия и Кирилла, учителей Словенских, г. Волковыск;

2 место — Харченко Тимофей — приход храма Святой Живоначальной Троицы, г. п. Россь; Полуйчик Анастасия — приход святого великомученика Георгия Победоносца, г. п. Красносельский;

3 место — Семеняко София — приход храма святых апостолов Петра и Павла, г. Волковыск; Шикунов Николай — приход церкви Покрова Пресвятой Богородицы, г. Дзержинск.

3-я возрастная группа: ученики 5—8 классов общеобразовательных школ

1 место — Абрамчик Ангелина — приход храма Преображения Господня, д. Деречин;
 
2 место — Сакура Екатерина — приход святого Архангела Михаила, г. Щучин; Степанюк Полина — приход храма Воздвижения Креста Господня, д. Колонтаи;
 
3 место — Суровец Анжелика — приход великомученика Димитрия Солунского, аг. Малая Берестовица; Щурская Дарья — приход храма Воздвижения Креста Господня, д. Колонтаи.

4-я возрастная группа: ученики 9—11 классов общеобразовательных школ

1 место — Коровина Надежда — приход храма Рождества Пресвятой Богородицы, аг. Массоляны Берестовицкого благочиния;

2 место — Шило Ангелина — приход святого Архангела Михаила, г. Щучин;

3 место — Строчка Владислав — приход храма Рождества Пресвятой Богородицы, д. Мурованка.

























































































































Па матэрыялах сайта раеннай газеты "Наш час".